Likya Yolu İçin Belgesel Çekilecek
Likya Yolu İçin Belgesel Çekilecek

Yaklaşık 450 km uzunluğu ile dünyanın en uzun yürüyüş parkurlarından birisi olan Likya Yolu ile ilgili  KÜLTÜR ve

Turizm Bakanlığı  ‘Cennet Gibi Bir Yol’ adıyla belgesel film hazırlıyor. Cennet gibi bir yol ismi aslında tam da belgeselin çekileceği yolun anlam olarak karşılığı denilebilir. Her parkur kendi içine tadına doyumsuz manzaralar içeriyor. Özellikle bahar aylarında parkuru yürümek isterseniz yeşilin hiç görmediğiniz tonlarına şahit olabilirsiniz. Mavi ise yol boyunca size eşlik edecek değişmez bir renk.

“Cennet Gibi Bir Yol” adlı belgesel iki farklı proje olarak hazırlanacak. Likya Yolu’nun tamamını, yürüyüşçü gözüyle anlatan 50 dakikalık belgesel, İngilizce ve Türkçe seslendirilecek. Belgeselin bu bölümü uluslararası fuar ve festivallerde gösterime sunulacak. Bu kısım aralık ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teslim edilecek.

Belgeselin ikinci kısmı ise her biri 25’er dakikalık 15 bölüm halinde hazırlanacak. Bu bölümler, ulusal ve uluslararası televizyon kanallarda seri olarak yayınlanacak. Belgeseller, Türkiye’nin tanıtımında kullanılacak.

Belgesellerin yapımcılığını ve yönetmenliğini Karis Deniz Kara üstlendi. Seslendirmesini rehber Altuğ Şenel yaparken, görüntü yönetmenliğini ve kameramanlığını Ömer Miraç Tunç, Hikmet Kerem Özcan, Selami Başaltun, yardımcı yönetmenliğini Gözde Gökalemi yapıyor.


Yönetmen Karis Deniz Kara, çekimlere, Fethiye’den başladıklarını söyledi. Çekimlerin Antalya yakınlarındaki Geyikbayır’ında tamamlanacağını vurgulayan Kara, “Her iki belgesel için bir ay çekim yapacağız. Alternatif turizm açısından Türkiye’nin tanıtımı, Likya Yolu’nun alternatif turizme kazandırılması açısından önemli iki belgesel olacak. Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayacak” dedi.